O odczarowanej…

Cześć!

Nazywam się Monika Sokołowska i odczarowuję księgowość zuchwale i zachłannie 🙂

Wierzę, że przy odrobinie zaangażowania można polubić zarządzanie finansami swojej firmy, wystarczy do tego odrobina humoru, szczypta podstaw i garść dobrego nastawienia wieczorową porą!

W tym roku jestem zachłanna i zuchwała!

Koszty w firmie to mój ulubiony temat odkąd zostałam księgową i wspieram właścicieli jednoosobowych firm w sprawach księgowych.

Dlatego, jeśli dopiero myślisz o założeniu firmy…

  • planujesz założenie działalności gospodarczej;
  • chcesz dowiedzieć się w jaki sposób sprawdzić to czy twój pomysł na biznes będzie zarabiał;
  • poszukujesz informacji o tym, w jaki sposób założyć działalność gospodarczą;
  • zastanawiasz się w jaki sposób wybrać księgową w firmie;

Jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz firmę, ale…

  • chcesz świadomie planować wydatki w firmie;
  • chcesz nauczyć się oceniać zyskowność projektu (lub Twojej firmy);
  • zdarzają się sytuacje, kiedy masz wątpliwości co do tego czy pewne wydatki mogą być kosztem w firmie;
  • chcesz wdrożyć w swojej firmie procedury obiegu dokumentów;

to jesteś w dobrym miejscu!

4 etapy życia firmy

Według mnie nasza firma podczas cyklu swojego życia przechodzi przez cztery kluczowe etapy rozwojowe i są to:

„0” etap zero – to etap podczas którego Twój pomysł na biznes kiełkuje w głowie. Zaczynasz szukać informacji na jego temat, badasz zainteresowanie potencjalnej grupy odbiorców, szacujesz finansowy próg wejścia. Gromadzisz informacje na temat tego w jaki sposób założyć działalność, wybrać księgową, wycenić usługę i oszacować koszty działalności. To jest ten etap, na końcu którego zakładasz swoją jednoosobową działalność gospodarczą i wchodzisz do etapu „1”.

„1” etap pierwszy – to etap, kiedy Twoja firma już działa, została pomyślnie zarejestrowana a Ty nareszcie masz przestrzeń w głowie na to, żeby zająć się nauką swojego biznesu. Bo o ile rzemiosło masz opanowane do perfekcji, tak przekucie go w biznes czasem miewa gorzki posmak… To jest ten etap kiedy poznajesz podstawy zarządzania finansami, uczysz się zarządzania kosztami, planowania sprzedaży, testujesz różne formaty budżetów i wybierasz ten idealny. Tryby Twojej firmy rozkręcają się, pozyskujesz klientów i z miesiąca na miesiąc stajesz coraz bardziej świadomym przedsiębiorcą.

„2” etap drugi – to etap, kiedy Twoja firma jest w szczycie chwały i sławy 🙂 Sprzedaż idzie fenomenalnie dobrze, można powiedzieć, że jest już na tyle „ustawiona”, że zaczynasz odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem prywatnym 🙂 Lata mijają a Ty coraz częściej zastanawiasz się nad tym, czy może spróbować szczęścia w innej branży? Albo sprzedać firmę i wyruszyć kamperem i z rodziną w wycieczkę życia dookoła świata.

„3” etap trzeci – to etap kiedy trudne decyzje odnośnie losów Twojej firmy zapadły i właśnie wcielasz je w życie. Wygrała wycieczka kamperem, dlatego sprzedajesz firmę. Tak. Jednoosobową działalność też można sprzedać. A raczej jej biznes. I właśnie uświadamiasz sobie, że praca nad tym, aby dotrzeć do tak ważnego etapu zaczęła się już w punkcie zero.

Ciesz się procesem, bo to on jest kluczem do najciekawszej przygody Twojego życia.

Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się przejść przez te wszystkie etapy cyklu życia firmy i może kiedyś spotkamy się podczas szalonej wycieczki kamperem przez świat 🙂

Monika