Notifications
Clear all

[Przyklejony] Wszystko o JPK czyli jednolitym pliku kontrolmym w świetle zmian obowiązujących od 1.10.2020 roku  

RSS
Monika
(@monia)
Member Admin

Drodzy 🙂

miło mi "donieść", że ruszam z przygotowaniami mini portalu o jednolitym pliku kontrolnym dedykowanemu osobom samodzielnie prowadzącym księgowość swojej firmy.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, od 1 października 2020 roku JPK VAT z deklaracją zastąpi wysyłkę obu plików oddzielnie, co ułatwi nam pracę, ale też narzuci nowe obowiązki sprawozdawcze.

Ta nowelizacja powoduje, że dojdą nam dodatkowe czynności, które będziemy musieli wykonać już na etapie księgowania dokumentu, zarówno faktury sprzedaży, jak i zakupu.

Także już wkrótce postaram się omówić temat w taki sposób, aby nowy obowiązek był dla nas po prostu elementem pracy a nie przykrym obowiązkiem 🙂

Będę w tym wątku informowała na bieżąco o losach nowego portalu.

A tymczasem proponuję, abyście zasubskrybowali ten wątek, dzięki temu nie przegapicie żadnej ważnej aktualizacji, bo wszystkie powiadomienia przyjdą na Wasz adres email 🙂

ściskam,

M! 🙂

"Jeśli oczy są zwierciadłem duszy, to muzyka jest jej zbroją"

Cytat
Opublikowany : 22/06/2020 2:14 pm
Topic Tags
jpk
KarolinaOdGazu
(@karolinaodgazu)
Świeżak
Halooo czekam na wiecej infono nowym JPK, zminy już tuż tuż ;) pozdrawiam 
OdpowiedzCytat
Opublikowany : 09/09/2020 4:09 pm
Monika
(@monia)
Member Admin

@karolinaodgazu a hej!

Ooo nie spodziewałam się 🙂 do końca przyszłego tygodnia wrzucę tutaj opracowanie.

Na szczęście cała ta zmiana okazała się straszeniem wilka a w rzeczywistości to tylko potulny baranek 😀 Także będzie dobrze!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 10/09/2020 10:28 am
KarolinaOdGazu
(@karolinaodgazu)
Świeżak

Bardzo się cieszę:) będę zaglądać, mam suba 😀

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 10/09/2020 10:57 am
Monika polubić
Monika
(@monia)
Member Admin

No i niestety nie wyrobiłam się na czas.. Trochę też dlatego, że, szczerze mówiąc, pomyślałam, że w sumie po co powielać coś, co już zostało przemielone na wszystkie możliwe sposoby? Informacji o nowej strukturze JPK jest obecnie w sieci mnóstwo - i dobrze! - dlatego trochę się wycofałam.

Ale też obserwując sytuację, mam swoje przemyślenia na ten temat i postanowiłam je zebrać tutaj w takiej luźnej formie. W końcu od tego jest forum, a co na forum, to na forum 🙂

Rzecz o JPK i nowelizacjach.

Kiedy ministerstwo finansów wprowadziło projekt jednolitego pliku kontrolnego, na branżę i wiele firm padł blady strach. Ja, osobiście, jako księgowa i przedsiębiorca, nie miałam na ten temat własnego zdania. Uznałam, że może nie ma sensu kruszyć kopii, tylko trzeba poczekać do ostatecznego kształtu projektu. Bo zazwyczaj jest, że wilk ma wielkie oczy...

Im było bliżej uruchomienia wdrożenia pierwszego etapu jednolitego pliku kontrolnego (projekt był wdrażany etapami a każda z grup miała czas na przygotowanie się do nowego systemu raportowania), tym coraz więcej pojawiało się negatywnych głosów. A ja ich zupełnie nie rozumiałam. Najczęściej podnoszone były argumenty za tym, że to kolejne obciążenie pracowników i firmy, które będą musiały zatrudniać nowe osoby, tylko do obsługi raportów. Albo że fiskus wdraża sobie kolejne narzędzie do tego, by zaglądać nam do kieszeni.

A ja uważam, że wręcz przeciwnie.

- Jeśli prowadzisz firmę uczciwie (tak, w tym kraju naprawdę tak można. I da się..), nie masz się czego bać. Co z tego, że w raporcie JPK "wyspowiadasz" się z tego, komu, co i za ile sprzedajesz?

- Serio potrzebujesz rozbudować zespół tylko po to, żeby księgowa wygenerowała i sprawdziła dane, czy są zgodne z deklaracją i rejestrami vat? wolne żarty.

Jeśli oszczędzasz na zespole a Twoja księgowa jest nie tylko księgową i główną księgową, ale również asystentką finansów i menadżerem wspierającym dyrektora finansowego, to jest to Twój problem jako właściciela firmy i sposobu zarządzania, a jpk nie ma tu nic do rzeczy. Choć zespoły księgowości oraz finansów i regularne oszczędzanie "na nich" to temat rzeka, o którym też pewnie kiedyś pozwolę sobie napisać.

Ale do brzegu...

Jednolity plik kontrolny wszedł w życie i działa całkiem sprytnie od kilku już lat.

Zdarzały mi się w obsłudze pliku różne pomyłki. Zdarzyło mi się wysłać JPK, który nie sumował się 1:1 z deklaracją. Zdarzyło mi się uwzględnić w JPK podatnika niebędącego czynnym podatnikiem vat.. Zdarzyło mi się. Jak każdemu. Zdarzyło mi się raz nie wysłać JPK w ogóle. Czy z tego powodu fiskus uciął mi głowę? Nie. Ale ja nie unikam odpowiedzialności. Współpracuję z osobą mnie rozliczającą po stronie urzędu skarbowego. I nie podochodzę do tematu jak do jeża. Mój błąd, moje konsekwencje.

A w 2020 roku doczekaliśmy się klamerki zamykającej projekt jednolitego pliku kontrolnego.

Osobiście uważam, że to dobry ruch.

Przede wszystkim w obecny JPK zastępuje deklarację vat. Z mojego punktu widzenia, to lepiej. Tamte deklaracje i tak w zasadzie służyły wyłącznie rozliczeniu wpłat. Na głosy przeciwników o tym, że fiskus ma jak na tacy informacje o naszych kontrahentach, odpowiadam: no i co z tego? Dlaczego się tego boisz, drogi przedsiębiorco? 

Niektórzy więcej czasu tracą na te negatywne emocje, które i tak niczego nie wnoszą do sprawy. My, jako jednostki, nie mamy wpływu na wprowadzane co i rusz zmiany w prawie. Po prostu nie ma sensu dłużej się o to cisnąć. Skup się na swojej pracy i na tym, by w miarę bezboleśnie przygotować firmę i obieg dokumentów oraz pracowników do tego, by gładko wejść w nowy system. Pamiętasz zasadę? zakuj, zdaj, zapomnij?

JPK po zmianach od 1 października 2020 r.

W dużym uproszczeniu nowy kształt jednolitego pliku kontrolnego polega w dużej mierzę na bardziej szczegółowym zaraportowaniu sprzedaży z naciskiem na towary i usługi wymienione w załączniku numer 15 do ustawy o VAT.

Firmy zajmujące się towarami wrażliwymi, budowlanka, firmy sprzedające podzespoły komputerowe czy świadczące usługi niematerialne, takie jak na przykład księgowość, muszą zaprzyjaźnić się z tym plikiem i poprawnie zaraportować swoją sprzedaż.

Podsumowując:

Zmianie przyświecają dwa cele:

1. Uproszczenie raportowania - październik jako miesiąc rozliczeniowy będzie pierwszym miesiącem, za który podatnik składa do urzędu skarbowego tylko raport JPK VAT7 lub kwartalny, w zależności od sposobu w jaki rozlicza podatek
  2. Większą kontrolę nad szczególnymi przypadkami przy sprzedaży towarów i usług z naciskiem na towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT

Co zawiera załącznik nr 15 ustawy o vat?

Chodzi w szczególności o płatności za:

• paliwa,
  • stal, wyroby stalowe,
  • złom, odpady,
  • metale szlachetne (np. złoto, srebro) i nieszlachetne (np. miedź),
  • folię stretch,
  • tablety, smartfony, konsole,
  • usługi budowlane,
  • części i akcesoria do pojazdów silnikowych,
  • węgiel i produkty węglowe,
  • maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części i akcesoria.

Nie mniej jednak warto zapoznać się z zawartością całego załącznika, żeby nie narazić się na nieprawidłowości w rozliczeniach, ponieważ oprócz towarów i usług z tzw. "budowlanki", ten załącznik obejmuje również sprzęty komputerowe, mianowicie:

• ex 26.11.30.0 Elektroniczne układy scalone – wyłącznie procesory
  • 60 26.20.1 Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych
  • 61 ex 26.20.21.0 Jednostki pamięci – wyłącznie dyski twarde (HDD)
  • 62 ex 26.20.22.0 Półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej – wyłącznie dyski SSD
  • 63 ex 26.30.22.0 Telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony
  • 64 26.40.20.0 Odbiorniki telewizyjne, nawet zawierające odbiorniki radiowe lub aparaturę do zapisu lub obrazu
  • 65 ex 26.40.60.0 Konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów
  • • 26.70.13.0 Aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe.

Kluczowe jest to, że nowe zasady raportowania dotyczą wyłącznie faktur sprzedaży, a więc po stronie sprzedawcy występuje obowiązek poprawnego opisania faktury, a po stronie księgowej, rozliczającej podatnika, poprawne zaraportowanie sprzedaży.

Jeśli program komputerowy bądź aplikacja do wystawiania faktury sprzedaży nie umożliwia wprowadzenia nowych oznaczeń, najlepiej jest wpisać je w polu w uwagach, bądź na końcu opisu sprzedawanego towaru bądź usługi.

Opisanie faktury sprowadza się do dwóch pozycji:

1. Grupa wrażliwa sprzedaży:
  • MK -> metoda kasowa - sprzedający powinien zaznaczyć na fakturze fakt, iż rozlicza obrót metodą kasową
  • VAT RR -> podwójne obciążenie, rolni
  • WEW -> faktura wewnętrzna; są to faktury wystawiane przez sprzedawcę, dotyczącego jego własnych firmowych rozliczeń
  • IMP -> import towarów, w sytuacji, gdy występuje podatek należy po stronie sprzedawcy, szczególnie według art. 33a ustawy o VAT.

Jeśli nasza sprzedaż nie należy do żadnej z ww. grup, nie wprowadzamy oznaczenia.

Kody GTU, czyli "pechowa trzynastka" 😉

Musimy sprawdzić czy sprzedawany towar lub usługa należy do jednej z trzynastu grup:

GTU_01

Dostawa napojów alkoholowych – alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.

GTU_02

Dostawa towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy.

GTU_03

Dostawa oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją.

GTU_04

Dostawa wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.

GTU_05

Dostawa odpadów – wyłącznie określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy.

GTU_06

Dostawa urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich, wyłącznie określonych w poz. 7-9, 59-63, 65, 66, 69 i 94-96 załącznika nr 15 do ustawy.

GTU_07

Dostawa pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701 – 8708 oraz CN 8708 10.

GTU_08

Dostawa metali szlachetnych oraz nieszlachetnych – wyłącznie określonych w poz. 1-3 załącznika nr 12 do ustawy oraz w poz. 12-25, 33-40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy.

GTU_09

Dostawa leków oraz wyrobów medycznych – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.

GTU_10

Dostawa budynków, budowli i gruntów.

GTU_11

Świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w Ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

GTU_12

Świadczenie usług o charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.

GTU_13

Świadczenie usług transportowych i gospodarki magazynowej – Sekcja H PKWiU 2015 symbol ex 49.4, ex 52.1.

Jeśli któraś z grup odpowiada naszym towarom bądź usłudze, na fakturze sprzedaży wpisujemy oznaczenie grupy: tj. np.. GTU 11, GTU 13 itp..

Na szczególną uwagę zasługuje grupa GTU12 -> jest to grupa, do której należą usługi niematerialne, świadczone jednorazowo bądź w sposób ciągły, i słowem kluczem, który, w zasadzie zawiera w sobie wszystko jest usługa doradcza. Nie ma znaczenia dziedzina naszej specjalizacji. Wystarczy, że doradzamy naszemu klientowi w rozwiązaniu jego problemu i tą usługę należy oznaczyć w uwagach na fakturze bądź opisie jako GTU 12.

Uwaga!

Nie dotyczy sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej czy zapisów sprzedaży nieudokumentowanej fakturami (np. sprzedaż bezrachunkowa) oraz sprzedaży nieobjętej obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Kodów towarów w JPK nie stosuje się również w przypadku transakcji zakupu skutkujących pojawieniem się VAT należnego (np. WNT, import usług).

Spotkałam się z dziwnym trendem w mojej branży, który polega na podnoszeniu cen za usługi rachunkowe w związku z większą odpowiedzialnością księgowych za wysyłane raporty jpk. A ja nie bardzo to rozumiem. Rozmawiajmy ze sobą, rozmawiajmy z klientem. Jeśli jako księgowa nie jestem pewna co do usługi opisanej na fakturze bądź sprzedawanego towaru, nie przerzucam na klienta odpowiedzialności za poprawne opisanie faktury. Po prostu dzwonię do niego i dopytuję. A i tak są to sporadyczne przypadki. Może dlatego, że znam swoich klientów? I mamy fajną, poprawną relację. Której każdemu życzę.

Wiem, że mam kontrowersyjne podejście do tematu, które może się nie spodobać. Trudno.

Właśnie po to jest to forum, jako swobodne miejsce wymiany doświadczeń. Chętnie poznam Twoją opinię w tym temacie, nawet jeśli nie zgadzasz się ze mną 😉 Pisz. Będzie fajnie 🙂

powodzenia!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 08/10/2020 10:51 am